Cavtat i plany na przyszłe lata
Dodane przez SP1THJ dnia 2008-11-25 / 01:19
HST - Cavtat i plany na przyszłe lata

W kwietniu 2008 polska reprezentacja po raz pierwszy od wielu lat wzięła udział w mistrzostwach Europy w szybkiej telegrafii. Po tej premierze międzynarodowe towarzystwo uznało, że warto włączyć Polskę na stałe w prace na rzecz szybkiej telegrafii w naszym regionie IARU. PZK na tę propozycję odpowiedział szybko i wytypował mnie do funkcji przedstawiciela Polski w grupie roboczej ds. szybkiej telegrafii Regionu 1 IARU. Na konferencji w Cavtat po raz pierwszy wzięłam udział w spotkaniu tegoż zespołu. Wcześniejsze konsultacje przeprowadzane były wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Podczas spotkania w Cavtat dyskutowane były następujące punkty:

1. przedstawienie sprawozdania z lat 2005-2008 przez urzędujacego w tym czasie przewodniczącego (Olivera Tabakovskiego Z32TO)
2. informacje o przyszłych mistrzostwach HST (High Speed Telegraphy - szybkiej telegrafii)
3. głosowanie nad propozycjami zmian w regulaminie mistrzostw
4. wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczącego grupy roboczej HST na kolejną kadencję
5. inne wnioski

Zgodnie z raportem przewodniczącego, szybka telegrafia rozwija się w naszym regionie IARU. Co roku na mistrzostwach pojawiają się reprezentacje nowych krajów i nowi przedstawiciele dołączają do grupy roboczej. W tym też czasie wyczyn białoruskiego telegrafisty - Andrieja Bindasova - wpisany został do Księgi Rekordów Guinessa. Nadawał on tekst mieszany przez minutę z prędkością 230 cpm. Także i telegrafia ma w Księdze Rekordów swoje miejsce. Dla polskich czytelników najważniejsze będą pewnie informacje dotyczące przyszłych mistrzostw w szybkiej telegrafii. We wrześniu odbędą się one w Bułgarii, na wybrzeżu Morza Czarnego w miejscowości Obzor. Bliższe informacje przedstawione będą przez organizatorów na początku grudnia - wtedy też uruchomią oni stronę internetową. Już teraz jednak zachęcić można do ćwiczeń. Polska z kolei ubiega się o prawo do organizacji mistrzostw Regionu 1 IARU w roku 2010. Przedstawiłam krótką prezentację-zaproszenie, które spotkało się z dużą aprobatą i zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony naszych najbliższych sąsiadów. Do organizacji mistrzostw kandyduje ośrodek w Skierniewicach, gospodarze Otwartych Mistrzostw Polski w szybkiej telegrafii z czerwca bieżącego roku.

W pierwszy weekend czerwca 2009, w czasie zawodów Fieldday IARU, odbędzie się również polsko-niemiecki obóz treningowy, podczas którego można będzie w praktyce sprawdzić swoje umiejętności w dziedzinie szybkiej telegrafii w międzynarodowym towarzystwie. Czynni krótkofalowcy będą również mogli zasiąść do stacji polowej i przeprowadzić łączności w zawodach. Miejscem ćwiczeń będzie ośrodek Ameliówka niedaleko Kielc (miejscowość Masłów) - a więc centralna Polska. Ćwiczenia otwarte będą dla wszystkich. Bardziej szczegółowe informacje opublikowane zostaną w grudniu. Zainteresowanie po stronie niemieckiej jest bardzo duże - ten temat również dyskutowany był w Cavtat. Wspólne ćwiczenia zaproponował PZK w czerwcu tego roku przedstawiciel ds. szybkiej telegrafii ze strony DARC. Ze względu na ceny i związaną z nimi mobilność polskich krótkofalowców, na miejsce zawodów wybraliśmy właśnie centralną Polskę.

Polska przystosowuje swoje regulaminy zawodów w szybkiej telegrafii do wymogów IARU. Szczegółową treść regulaminu IARU znaleźć można - po angielsku - pod adresem /usunięty nie działający link-sp5ela/.
 
Najważniejsze jednak są programy, które są podstawą przeprowadzania mistrzostw. Odnośniki do wszystkich znaleźć można pod adresem /usunięty link-sp5ela/, na stronach grupy roboczej ds. szybkiej telegrafii. Zachęcam do ćwiczeń w programach Rufz, Morse Runner i rozwijania prędkości. Na pewno przyda się to również na pasmach.

Do spotkania!


SP5HNK